YOUTUBE KURULUŞ HİKÂYESİ

Günümüzde pek çok kişinin neredeyse pek çok zamanını geçirdiği bir veri tabanı olmayı başarmıştır Youtube. Müzik dinlemek, video izlemek veya paylaşımlarda bulunmak için pek çoğumuzun öncelikli olarak kullanmayı tercih ettiği bir video sitesidir. Youtube 2005 yılı içerisinde, eskiden bilgisayar programcısı olan ve Paypal’da çalışan iki arkadaş tarafından kurulmuş ve kısa sürede kullanıcılar tarafından benimsenmesinin neticesi olarak da yaklaşık bir yıl sonra Google şirketine satılmıştır.

youtube-nasil-kuruldu

youtube-nasil-kuruldu

Youtube Nasıl Kuruldu?

Youtube kurulmasındaki temel ihtiyaç, İnternet üzerinden video gönderiminin mümkün olmamasıdır. İnternet üzerinden video gönderme ihtiyacı duyan iki arkadaş, bu yönde bir hizmet bulamamaları üzerine, bilgilerini kullanarak Youtube sitesini oluşturmuşlardır. İnternet üzerinden video yayınlanması ve bu videoların herkes tarafından izlenebilir olması, tüketiciler için oldukça cazip bir hale gelmiştir. Bir yıl gibi kısa bir süre sonunda Google şirketi sitede var olan potansiyeli fark ederek şirketi yüksek bir meblağa satın almış ve kısa süre içerisinde ödediği meblağı fazlasıyla kazanmıştır. Youtube şu anda Google bünyesinde çalışmalarına devam etmektedir. Youtube içerisinde pek çok kullanıcı kategorisinde profil açabilir, videolarınızı istediğiniz gibi gruplandırabilirsiniz. Youtube, kullanıcı dostu olarak adlandırılan internet sitelerine örnek olarak gösterilebilir. Hem üye olmak hem de video yüklemek, düzenlemek ve yüklenen videoları izlemek oldukça basittir. Site size en kolay şekilde istediğiniz görüntüye ulaşabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra sadece tasarım ile kalmayarak, kullanımı daha da kolaylaştırıcı yönlendirmeler bulunmaktadır. Ayrıca site içerisinde üye olmadan da video izlemeniz mümkün olabilmektedir. Sosyal medyanın gelişmesi ile birlikte, site içerisinde izlediğiniz ve beğendiğiniz videoların pek çoğunu aynı zamanda üyesi olduğunuz sosyal medya sitelerinde paylaşabilir, kendi profiliniz altında görüntüleyebilirsiniz.

Günümüzde pek çok ünlü isim reklamını youtube aracılığı ile gerçekleştirmekte ve pek çok kişi de youtube sayesinde meşhur olma yolunda ilerlemektedir. Site yüklediğiniz videoların izlenme oranları ile ilgili istatistiksel bilgiler sunabilme özelliğine sahiptir. Gelişen reklam sektörü ile artık Youtube’dan para kazanmak mümkündür ve bu yoldan kazanç sağlayan çok fazla insan bulunmaktadır.