Yağmurda Araba Kullanma Teknikleri

Yağışlı ve soğuk havalarda araç kullanan sürücüler normal hava şartlarına göre daha dikkat etmesi gerekmektedir.  konusunda tavsiye edilen uyarılar. Direksiyon ve araç içi pozisyonlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bilhassa soğuk ve yağışlı havalarda araç sürücüleri kalın giyinmemesi gerekmektedir. Nedeni ise hareket kabiliyetinin azalması ve görüş açısının daralmasıdır.

yagmurda-araba-kullanma-teknikleri

yagmurda-araba-kullanma-teknikleri

Özellikle kullandığınız araba için üretici firmanın önerdiği ebat ve ölçüde lastik kullanılmalıdır. Yanlış kullanılan lastik ve jant yol tutuş mesafesini ve de fren gücünü azaltacaktır. Standart olan lastikler 7 derecenin altına düştüğünde etkisini yitirecektir bu nedenle kış lastiği kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yağmurlu Havalar da Araba Kullanma Tavsiyeleri arasında araç takip mesafesi önemlilik arz etmektedir. Yağışlı havalarda daha da dikkat edilmelidir.

Direksiyon tutuşu özellikle ayarlanmalıdır. Düzgün oturuş pozisyonu yağmurlu havalarda daha da önemli bir hal alır. Seyir halinde giderken lodos ve rüzgâr nedeniyle aracınız sarsıntıdan şerit değiştirme durumuna girebilir. Bu sebepten dolayı direksiyon hâkimiyeti sizi tehlikelerden koruyacaktır.

Tümsek ve su birikintilerinden mümkün mertebe uzak durun. Bilhassa sol şeritte biriken sulardan ve çukurlardan geçerken daha da dikkat edilmesi gerekir.

Seyir halinde giderken ani şerit değişimlerinden uzak durulması gerekmektedir. Yağmurlu havalarda yol tutuş mesafesi değişeceği için ani şerit değişimleri sizin yol güzergâhından çıkaracaktır. Seyir halinde sert ve ani frenlerden kaçının unutulmamalıdır ki ani yapılan fren ve gaz otomobilin reflekslerini ve tutuşunu değiştirmektedir.