Linux tabanlı android cihazlarda root işlemi ile telefonunuzun sınırlarını zorlayarak yöneticisi olabilirsiniz. Fakat bu işlem bazı cihaz üreticileri tarafından garantiye etki ettiği için servise gönderilmeden önce unroot işleminin yapılması gereklidir. Bu yazımızda sizlerle unroot hakkında bilgi vereceğiz.
Unroot, linux tabanlı android telefonlarda root işlemini kaldırmak olarak adlandırabiliriz. Unroot işleminin başlıca sebeplerinden biri ise telefon ve cihaz üreticilerinin yazılıma doğrudan müdahale edilmesinden dolayı garanti süresini devre dışı bırakmasıdır. Sitemizdeki diğer konularda root hakkında ayrıntılı bir açıklamayı sizlerle paylaştık. Fakat telefonlarında arıza veya sorun olan kullanıcılar servise cihazlarını göndermeden önce unroot işlemini yapmalıdırlar. Konuyu uzatmadan unroot işleminin nasıl yapılacağı hakkında sizlere açıklıyoruz.

android-unroot-nedir-nasil-yapilir

android-unroot-nedir-nasil-yapilir

1) Telefonunuzu Hazır Hale Getirme

Cihazınızda Unroot işlemini gerçekleştirmek için cihazınızın en az %50 şarjı olduğuna emin olun, cihazınızın %50 şarj ve üzeri olduğundan eminseniz size anlatacağımız işlemleri dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Unroot işlemi cihazınızda çok kısa bir sürede gerçekleşmiş olsa da her zaman garantili olmak iyidir.
2) Gerekli Dosyaları İndirme

Her telefon ve cihazınız için ayrı bir root dosyası olduğu gibi, Unroot işlemi içinde her cihaz da ayrı Unroot dosyası vardır, bunlara örnek verecek olursak samsung galaxy a5 telefonuna samsung galaxy note 2 unroot dosyaları ile işlemi gerçekleştiremeyiz.
Telefonunuza gerekli olan Unroot dosyasını bulmak için arama motorları üzerinden telefonunuzun modelinin sonuna unroot ekleyerek gerekli dosyaları bilgisayarınıza indirmelisiniz(bknz: samsung galaxy a5 unroot). Cihazınız veya telefonunuz için gerekli Unroot dosyalarına sahipseniz bir sonraki adıma geçebiliriz.
3) UnRoot İşlemi Aşaması

İlk olarak cihazınız veya telefonunuz için uygun olan Unroot dosyasını telefonunuza atın, bir sonraki aşamada ise root işlemini uyguladığınız gibi unroot işlemini uygulayın. Unroot işlemi hakkında takıldığınız veya aklınızda sorularınız var ise sitemizde yorumlar bölümünden bize iletebilirsiniz.