TWİTTER KURULUŞ HİKÂYESİ

Twitter hayatımıza çok uzun yıllar öncesinden değil de çok kısa bir zaman önce giriş yapmıştır. 2006 yılı içerisinde twitter uygulamasının ilk yapı taşları oluşturulmaya başlanmıştır. Twitter tam olarak bir sosyal ağ sitesidir. Kullanıcılarına 140 karakteri geçmeyecek şekilde yazılar yazma imkânı veren bir platformdur.  Tweet cıvıldamak anlamına gelmektedir. Veri tabanı anlamına uygun olarak, üyelerine “cıvıldama” imkânı sunmaktadır. Siteye üyelik karşılığında hiç bir şekilde para talep edilmemektedir. Veri tabanı, aktif kullanan ünlüler için bulunmaz bir gelir kaynağıdır. Çok sayıda reklam anlaşmasının yapılmasına imkân sağlayan twitter, pek çok ünlüye büyük ölçüde geçim kapısı olmaktadır.

Twitter Nasıl Ne Zaman Kuruldu?

Twitter veri tabanının gerçek kuruluş hikâyesi ile ilgili doğru bilgiye ulaşabilmek neredeyse imkânsızdır. Bilinen en net bilgi veri tabanının hayatımıza giriş tarihidir. Bu tarih ile birlikte, veri tabanı 2011 yılında tamamen Türkçeleştirilerek, Türkiye’de çok daha aktif kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanı sıra, veri tabanı her geçen gün geliştirilmektedir. Gerek alt yapısı gerek ise üyelerinin sayısı ile Twitter her geçen gün kat be kat büyümektedir. Twitter veri tabanı Facebook veri tabanında olduğu gibi arkadaş olma sistemi üzerinden değil de takip etme sistemi üzerinden gitmektedir. Kişiler, yazılarını beğendikleri kişileri takip etmekte ve takip edilen kişiler de kimler tarafından takip edildiklerine dair bilgilere ulaşabilmektedirler.

Twitter-Nasil-Ne-Zaman-Kuruldu-Kurulus-Hikayesi

Twitter-Nasil-Ne-Zaman-Kuruldu-Kurulus-Hikayesi

Twitter veri tabanı son dönemde özellikle seçim propagandası olarak kullanılmaktadır. Seçime girecek olan kişiler, oy toplamak amacı ile yoğun bir şekilde twitter hesaplarını kullanmaktadırlar. Bu modayı başlatan kişi ise Amerika başkanı Obama olmuştur. Bazı bilir kişilere göre Obama’nın seçimleri kazanmasındaki en büyük etken twitter’ı akıllıca kullanabilmesi olmuştur. Twitter akıllıca kullanıldığı zaman, sizi büyük başarılara taşıyabilecek güce sahip bir veri tabanı olarak görülmektedir. Hayatımıza girişi çok kısa bir zaman olmasına karşın, küçük yaşta büyük işler başarabilen ender programlardan bir tanesidir, Twitter. Bu durumda yaratıcılarının, insanların eğlence anlayışlarını doğru tespit etmiş olmaları büyük rol oynamaktadır. Twitter yaratıcıları, yaş olarak genç insanlardır. Ve veri tabanını yaratırken, kendi zevk aldıkları şeyleri düşünmüş ve bunu genele yormuşlardır. Bu şekilde hareket etmeleri, kendilerinin ve veri tabanının büyük başarılara imza atmasına neden olmuştur.