Terzi Kuşu Hakkında Bilgi

Terzi Kuşu ötengil familyasından bir hayvandır. Yaşam alanları genellikle Hindistan, Burma, Vietnam ve Güney Çin’in daha çok ormanlık bölümlerinde yaşıyorlar. Fiziksel özellikleri ise; uzunlukları 17 cm olup hemen hemen serçe kadar, sırtı bölümleri yeşil, tepe tarafı pas kızılı rengi ve ensesinde ise külrengi kızıl rengidir.

Terzi-Kusu

Terzi-Kusu

Karnında beyaz tüyler yer almaktadır. Terzi kuşunun dişisi 5 – 6 yumurta bırakabilir. Aynı zamanda terzi kuşunun bir başka türü de Güney Afrika bölgesinde bulunur. ‘Sutoria’ türü Hindistan’da, ‘C. cisticola’ Avrupa’da yaşamaktadır. Bunun yanında Terzi Kuşu yuvasını yaşacağı ağacın büyük yapraklarının kenarlarını ot lifleriyle dikip öyle yapar. Bu tür yuva yapan tek kuş olarak sayılır. Yuvaların yapımı erkeğe aittir. Terzi Kuşu yılda üç yavru çıkarabilir. Eşler yavrulara beraber bakarlar. Yavrular genellikle sırtı ve kanatları siyah ya da kahverengi karnı ise sarı olur. Kuyrukları uzunca bir şekildedir.

Afrikalı Terzi Kuşları ise yuvalarını yaprakları dikerek gizlerler. Erkek dal seçme konusunda uzmanlaşmış ve geniş yaprakları seçer. Ayrıca sivri olan gagası sayesinde yapraklara ufak delikler açar ve daha sonra iplik toplamış olduğu örümcek ağlarını kullanarak yaprakları birbirine dikmeye başlar. Böylelikle dişiyi ve yumartalarını gizlemiş olur.