Styling Nedir? Stylist Nasıl Olunur?

Son zamanlarda özellikle moda programlarına yeni bir kavram girdi ve bu kavram da oldukça popülerleşip neredeyse toplumun her kesimince kullanılır oldu. Peki nedir bu styling ve styling yapan stylist nasıl olunur? Bu konulara açıklık getirelim.

Styling Nedir?

İngilizce kökenli bir kelime olan styling farklı parçaların bir araya getirilerek uyumlu bir şekilde kullanılması anlamına gelmektedir. Bu kelime daha çok moda alanında kullanılsa da özellikle tasarımın gerektiği her alanda kullanılabilir. Örneğin, farklı parçalar olarak bir ayakkabı ve elbisenin uyumlu şekilde bir araya getirilmesi styling olarak adlandırılırken, araba tasarlayan bir kişinin farklı far ve kaput parçalarını uyumlu şekilde bir araya getirilmesi de styling olarak adlandırılabilmektedir. Ancak kelimenin Türkiye’deki kullanımı daha çok moda alanında kıyafetlerin bir araya getirilmesi ve kombin oluşturulması anlamında kullanılmaktadır.

Stylist Ne İş Yapar?

Daha çok moda alanında stylist olunduğu için biz de sizlere moda stylisti ne iş yapar bu konudan bahsedeceğiz. Öncelikle en basit anlamıyla stylistin farklı kıyafet ve aksesuarları uyum içinde kombinleyen kişi olduğunu belirttikten sonra konuyu daha da açalım. Stylistler çizim üzerinde kıyafetleri uyumlu halde bir araya getirdikleri gibi stylistliğini yaptığı kişilerin giyim kuşamından saçına, aksesuarlarından fiziksel görünümüne kadar her şeyiyle ilgilenmekte ve o kişiyi modaya uygun olarak en güzel, en şık görünümüne kavuşturmaktadır.

styling-nedir-nasil-yapilir

styling-nedir-nasil-yapilir

Stylist Nasıl Olunur?

Stylistlik mesleği Türkiye’de çok yeni bir meslek olduğu için üniversite düzeyinde eğitim veren kurumlar da yeni yeni kurulmaya başlamıştır. Bu bölümler daha çok moda tasarımı bölümünün alt kollarından birisi olarak gelişimini tamamlamaktadır. Bu nedenle profesyonel anlamda stylist olmak isteyenlerin ilk olarak önüne üniversite eğitimi çıkmaktadır. Ancak, çeşitli kurslara giderek de eğitim alınmaktadır. Eğitim almak bu konuda daha iyi bir yaklaşım olsa da iyi bir stylist olmak için en önemli konu yetenektir. Bu bağlamda stylist olmak için gerekli özellikleri sıralayalım;

  • Öncelikle bu mesleği yapacak kişinin kendi stilini bulmuş ve farklı bir bakış açısına sahip olması gerekiyor.
  • Stylist olacak kişi moda ve trendlere bağlı kalmalı, bu konuda kendini geliştirmeli ve moda platformlarını takip ederek en yeni bilgileri edinmiş olması şarttır.
  • Modayı takip etmesi gerekmesine rağmen bu mesleği yapacak kişilerin moda diye her parçayı uygunsuz bir şekilde kullanmaması yani kendi özel bir bakış, tarz ve dünya görüşünün olması önemlidir.
  • Son olarak stylistler çevreyi birebir analiz etmeli ve ilgi alanı olsun olmasın sosyal yapıyı, toplumu gözlemlemelidir.