Stiletto Nedir? Stilettonun Tarihçesi

Ayakkabılar ilk zamanlarda ayakları korumak ve yürümeyi kolaylaştırmak için üretilip oldukça fonksiyonel anlamda kullanılsa da günümüzde yani modern dünyada bu fonksiyonel amaçlara moda ve stil yani güzel görünme ihtiyacı da eklenmiştir. Güzel görünme ihtiyacının bir ürünü olarak da çok farklı ayakkabı modelleri üretilmiştir. Bu modellerden bir tanesi de stilettolardır. Bayanların ayaklarında güzel bir şıklık sağlamak için üretilen bu ayakkabı modeli şık kombinlerin altında iyi bir aksesuar olarak kullanılmaya devam etmektedir. Peki, stiletto nedir? Stilettonun tarihçesi ve tarihi gelişimi nasıldır? Türkçe Bilgiler ekibi olarak sizler için güzel bir yazı hazırladık. Faydalı olması dileğiyle…

stilletto-nedir

stilletto-nedir

Stiletto Nedir?

Stiletto şık tasarıma sahip yüksek ve ince topuklu ayakkabılara verilen isimdir. İnce ve yüksek topuklu ayakkabılara stiletto adının verilmesi İtalyan ayakkabı tasarımcısı Salvatore Ferragamo ve Fransız lüks aksesuar tasarımcısı Roger Vivier tarafından yapılmıştır. Bu isimlerden hangisinin ilk stilettoyu moda dünyasına soktuğu ise tartışmalı bir konudur. Sözü edilen ayakkabı modelinin moda dünyasında kullanılan ve popülerleşen bir moda akımı haline gelmesi ise 1950’lerde dünyaya ince şıklığın hakim olmasıyla birlikte gelişmiştir. Bu ayakkabı modelinin tarihi gelişimini ise aşağıdan öğrenebilirsiniz.

stiletto-nedir-tarihcesi

stiletto-nedir-tarihcesi

Stiletto’nun Tarihçesi

Her ne kadar moda dünyasında 1950’lerde popülerleşse de stilettonun tasarım ürünü olarak tarihi 19. yyla kadar gitmektedir. Ancak üretilmeleri ancak İkinci Dünya Savaşı’nda yeni teknoloji ve materyallerin tasarımcıların kullanımına verilmesiyle olmuştur. Bu savaş sonunda uzay ve uçak sanayisinde yaşanan gelişmelerin bir ürünü olarak alimünyum kullanımı yaygınlaşmış ve plastik ile metal malzemenin birleştirilerek kullanılması mümkün hale gelmiştir. Bunun bir sonucu olarak da dünyanın en ince topuğu üretilebilmiştir.

Üretilen ilk 5mm çaplı ve 8-8.5 boyunda stiletto topuğu bu dönemde seksiliğin ve kadın olmanın bir belirteci olmayı başarmış ve günümüze kadar da bu motto süregelmiştir. Bu şekilde ilk ince topuğun ve ince topuklu stilettonun üretilmesinin ardından bu ayakkabıların kullanımı 1950’li yıllarda çok popüler hale gelmiştir.

1974’te dönem modası olarak apartman topuklar oldukça popülerken, bu moda akımı ta ki Bhalnik isimli ayakkabı modacısı ve tasarımcısının hem sivri uçlu hem de sivri topuklu ayakkabı tasarımları yapmasına kadar devam etmiştir. Bhalnik’in tasarımlarının ardından modayı takip edenler tarafından apartman topuklar terk edilerek, stiletto kullanımı ön plana çıkmıştır.

Stilettonun ilk çıktığı dönemlerde şık davetlerde gece ayakkabısı olarak kullanımı yaygın olsa da günümüzde günlük giyimde de kullanılmaktadır. Stilettonun gündüz giyiminde kullanılması ise ünlülerin her türlü toplantıya gece ya da gündüz olması fark etmeksizin bu ayakkabıları kullanmasından kaynaklanmıştır.