İnsan sağlığı açısından saymakla bitmeyen birçok faydası olması ile bilinen sarımsak yüksek besin değeri ile doğal şifa kaynağıdır. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, selenyum, fosfor, çinko ve demir minarelleri açısından oldukça zengindir ve A, B, C, P vitaminleri içermektedir.

sarimsak-nelere-iyi-gelir-sarimsagin-faydalari

sarimsak-nelere-iyi-gelir-sarimsagin-faydalari

Sarımsağın Faydaları

İştah açma ve hazmı kolaylaştırma özelliğine sahiptir, vücuda dinçlik, güç  ve enerji verir. En büyük özelliği ise mikroplara karşı çok duyarlıdır ve doğal antibiyotik görevini üstlenir. Kanın temizlenmesine yardımcı olur, balgam söktürür, kalp ve damar hastalığına iyi gelir ateşi düşürür. Damar sertliğini tıkanıklığını önler, tansiyon düşürür ve bulaşıcı hastalıklara karşı direnç sağlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir, kolestrolü düşürür ve kandaki şeker miktarını düzenlediği için şeker hastalarına iyi gelmektedir.

Sarımsak Nasıl Tüketilir

Genel olarak çiğ ve yemeklerde kullanılarak tüketilmektedir. Ayrıca bir diğer özelliği ise saç derisine sürüldüğünde saç dökülmesini önleme yardımcı olur. Cilde parlaklık veren sarımsak zehirli hayvan ısırmalarına karşıda koruyucudur. Sarımsak yağı olarak kullanılırsa adale ve kas ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir.