Salatalık özellikle sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Genel olarak zayıflamak isteyenlerin tükettiği salatalığın oldukça fazla faydası vardır. Sürekli dolaplarımızda sakladığımız salatalığı kadınlar ciltlerini güzelleştirmek için kullanmaktadır. Tabi bunlar haricinde bir çok faydaları daha var.

salataligin-faydalari-nelerdir

salataligin-faydalari-nelerdir

Salatalığın Faydaları

Salatalık çekirdekli olmasından dolayı kabakgiller üyesindendir. Halk olarak hıyar diye tabir ettiğimiz salatalığı yemeden önce illaki tuz ekeriz. Salatalığı bitki olarak bilsekte aslında meyve olarak sınıflandırılmaktadır. Vücudunuza sıvı takviyesi yapmak istiyorsanız bol bol salatalık tüketmelisiniz. Çünkü bir salatalığın % 96’sı sudan ibarettir. Vücuttaki suyu salatalık tüketerek oldukça arttırabilir ve halsizliğinizi giderebilirsiniz. Salatalık hazımsızlık ve kas krampları gibi sorunlara oldukça iyi gelmektedir. İçerisinde bulundurduğu K vitamini sayesinde kemik sağlığının yanı sıra kanın pıhtılaşmasında da etkili bir vitamindir. Ağız kokusundan şikayetçi olanlar için nefesi tazeleyici özelliği bulunmaktadır. Ağızdaki bakterileri yok ederek ağız kokusundan rahatça kurtulabilirsiniz. Salatalık beyin sağlığını korumak için ve hafızayı kuvvetlendirmek içinde etkili rol oynayan besinler arasındadır. Kadınların çok önem verdiği cilt sağlığı için salatalık ciltteki tahrişleri giderir ve iltihaplı bölgeleri tedavi eder. Cilt kremleri gibi bir çok ürünlerin içerisinde salatalığa rastlayabilirsiniz.

Günlük olarak tükettiğiniz salatalık kalp sağlığı içinde etkin bir rol oynamaktadır. İçerisindeki potasyum kalbinizdeki rahatsızlıklara oldukça iyi gelecektir. Ayrıca kansızlıktan şikayet edenlerde hemen salatalığa başvurmalıdırlar.