Patates Cipsinin İcadı
İngilizce bir kelime olan chips çok ince, zar gibi anlamlarına gelen bir kelimedir. Patates cipsi olarak adlandırılan yiyecek ise kızgın yağda çıtır hale gelene kadar kızartılmış ince patates dilimleri olarak tanımlanmaktadır.
Patates cipsinin tarihi ise 1853 yılına dayanacak kadar eskidir. Bu lezzetli yiyeceğin mucidi George Crum’dur. George Crum, ABD’de Saratoga Springs adlı otelde şef olarak çalışmaktadır o yıllarda. Patates cipsinin icad sürecini ise o yıllarda restauranta gelen bir müşterinin French-fried patates menüsünü beğenmemesi olayı başlatmıştır. Müşteri patates menüsünü beğenmemekle kalmamış daha ince olması gerektiği konusunda da Crum ile tartışmıştır. Müşteriye çok sinirlenen Crum French-fried patatesi öyle bir ince kesmiş ki, müşteri düşüncesine göre bunu hakaret sayacak ve kendisiyle tartışmanın bedelini ödeyecektir. Ancak, sonuç öyle olmamış müşteri bu incecik doğranmış kızgın yağda kızartılarak çıtır çıtır hale getirilmiş daha sonra da patates cipsi olarak adlandırılacak olan yiyeceği oldukça çok beğenmiştir. Bu yiyecek daha sonra standart menülerde yerini almış ve yakın çevreye daha sonra da tüm dünyaya yayılmıştır. Sözü edilen yayılma ise ancak bu ürünün paketlenmesiyle gerçekleştirilebilmiştir. 1920’de mekanik patates soyucu bir aletin icad edilmesi patates cipsinin tüm dünyaya yayılma sürecine kalkıda bulunmuştur.
İcad süreci bu şekilde olan patates cipsinin Kuzey ve Doğu ABD’de özellikle akşam yemeklerinde özel bir yemek olarak sofralarda bulunması sadece 10 yıl gibi kısacık bir sürede gerçekleşmiştir. Bu yiyeceğin çok sevilmesinin ardından Crum kendi restauranını açmış ve müşterilerinden biri olan satış uzmanı Herman W. Lay Nashville süper ince French-fried patatesi beğenerek 1932 yılında atıştırmalık yiyecek işine girmiştir. Ardından ise 1938’de patates üretimi yapan “Barrett Food Şirketi’ni” satın almış ve adını ise “H.W. Lay & Company” koymuştur. Bu şirket kısa sürede çok fazla satış yapmış, 1944 yılında ise adını “the Lay’s Company” şeklinde değiştirmiş ve o dönem “Öyle gevrek ki tazeliğini duyabilirsiniz!” sloganlarıyla ürünün ilk reklamı da yapılmıştır.
O çok bilinen olay ise yani Frito ile Lay’s’in birleşerek kombine atıştırmalık yiyecek şirketini kurmaları 1950’lere rastlamaktadır. 1965 yılında ise Frito-Lay firması dünya devi Pepsi firmasıyla anlaşmış ve Pepsico’yu kurmuştur.