Resmi işlemlerde kullanılan, genellikle devlet memuru ve akademik personel olabilmek için istenen bir belge olan nüfus cüzdan örneği, nüfus cüzdanınızda bulunan bilgilerden oluşan bir belgedir. Bu belgenin nüfus kayıt örneği ile karıştırılmaması gerekmektedir. Hatta bazı durumlarda bu belgeyi nüfus cüzdanı fotokopisi zannedenlerde olabilmektedir. Karışıklığa mahal vermemek için nüfus cüzdan örneği nedir, nereden alınır? tüm bilgileri türkçe bilgiler sitemizden sizler için açıklıyoruz.

Nufus-Cuzdan-Ornegi-Nedir-Nereden-Alinir

Nufus-Cuzdan-Ornegi-Nedir-Nereden-Alinir

Aslında nüfus cüzdan örneği nüfus cüzdanınızda yer alan tüm bilgilerin yer aldığı resmi rakamlarca mühürlenerek onaylanmış bir nüfus cüzdanı kopyasıdır. Kişinin ikamet ettiği yerde bağlı bulunduğu muhtarlıklardan alınmaktadır. Muhtar gerekli belgeyi sizin sistemde çıkan kayıtlarınıza göre doldurduktan sonra mühürleyerek onaylamaktadır. Bu şekilde hazırladıktan sonra size verilen belgeyi nüfus cüzdan örneği isteyen başvurularda kullanabilirsiniz.

Nüfus Cüzdan Örneği Nasıl Bir Belge?

Nüfus cüzdan örneği resimde de gördüğünüz üzere başta nüfus cüzdanı seri numarası ve fotoğrafınızın bulunduğu resmi belgedir. Bu belgede soyadı, adı, cinsiyeti, baba adı, ana adı, doğum yeri, doğum tarihi, medeni hali, dini, nüfusa kayıtlı olduğu yer ile ilgili bilgiler (ili, ilçesi, mahalle ve köyü, cilt no, sayfa no, kütük sıra no) ve nüfus cüzdanının veriliş bilgileri (verildiği nüfus idaresi, veriliş nedeni, veriliş tarihi, cüzdan kayıt no, askerlik cüzdan no) yer almaktadır.

nufus-cuzdan-ornegi-resim

nufus-cuzdan-ornegi-resim

Nüfus Cüzdan Örneği Nereden Alınır?

İlgili muhtarlığa başvuru yapıldığında muhtar belgede bulunan bilgileri kayıtlara göre doldurmakta, ilgili kısma fotoğraf yapıştırarak mühür alanını ve fotoğrafı mühürleyerek onayladığı belgeyi size teslim etmektedir. Bu nedenle muhtara giderken T.C. kimlik numaranızı veyanınızda bir fotoğraf mutlaka bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca muhtarlıkların 3-5 TL mühür ücreti aldığı bilgisini de aklınızın bir köşesinde bulundurarak yanınızda bir miktar da para bulundurun.

Bunun dışında geçici olarak bir yerde bulunanlar ve asıl ikametgâh yerindeki muhtara ulaşamayanlar geçici ve acil olarak nüfus cüzdanı fotokopisini çektirdikten sonra noterde aslı gibidir onayı yaptırarak bu sorunu çözebilirler. Ancak, bahsedilen bu konu ekstrem bir durumdur ve sorunun acil çözülmesi için zor durumlarda yapılmalıdır. Çünkü her zaman geçerli olmamaktadır. Noter bu işlem için muhtardan daha fazla ücret almaktadır. Noterin aldığı onay ücreti muhtarınkinden birkaç misli olabilmektedir.