MICROSOFT APPLE REKABETİ

Modern dünyada bilgisayarların hayatı ne kadar kolaylaştırdığı inkar edilemez bir gerçektir. Bu devrimin ön planında küçük başlayan fakat büyük düşünen ve dünyadaki en önemli bilgisayar firmalarının başında gelen iki özel firma bulunmaktadır. 80’li yılların başlarında Bill Gates ve Paul Allen tarafından kurulan Microsoft ilk işletim sistemini (OS) henüz yayınlarken, Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulan Apple Bilgisayar, yenilikçi Apple bilgisayar serilerinin başarısını kutlamıştır. Fakat daha sonra IBM ile yapılan sözleşme ile birlikte Microsoft işletim sisteminde DOS serilerini yayınlamış ve endüstride kayda değer bir yükseliş yakalamıştır. DOS sayesinde Microsoft pazarı domine etmiş ve bunun yanında birçok yazılım ürünü işletmeler için geliştirilmiştir.

microsoft-apple-rekabeti

microsoft-apple-rekabeti

Apple, Microsoft‘un pazardaki varlığını kabul etmiş ve 1984 yılında yeni Macintosh bilgisayarı için büyük bir reklam kampanyası düzenlemiştir. Macintosh’un başarısı sınırlı bir şekilde gelişmiştir. Diğer taraftan Microsoft, pazarda birçok deneysel girişimle markanın şöhretini artırmaya çaba göstermiştir. Özellikle de yeni Windows serileri bu türden girişimlerden bir tanesi olmuştur. 1993 yılına kadar Microsoft pazarı domine ederken Apple endüstrisi bununla mücadele vermekle uğraşmıştır. 90’lı yıllardan itibaren Microsoft ve OS serileri kişisel bilgisayarlarla anılırken, Apple Microsoft‘a en popüler alternatif sınıfında kabul edilmiştir.

Yeni milenyuma girerken iMac ve diğer yeni ürünleri tanıtmasıyla adından sıkça söz ettirmiştir. Apple bu dikkat çekici ürünlerle bilgisayar dünyasında yeni bir akımında başlatıcı olmuştur denilebilir. En önemlisi de Apple iPod’u tanıttığında dünyada artık bir numara olmuştur. iPod’un inanılmaz başarısı Apple’ı yeni bir noktaya taşımıştır. Günümüzde Microsoft halen bilgisayar endüstrisini domine ederken, Apple iPod ve iPhone gibi ürünleriyle inkar edilemez bir şöhret yakalamış durumdadır.