MARLBORO TARİHİ

Sigara tahmin edilebileceği üzere, dünya üzerinde en çok tüketimi gerçekleştirilen ürünler arasında yerini almaktadır. Sigara firmaları içerisinden ise dünyada en çok tüketilen ilk marka, sigara denildiğinde hemen akla gelen Marlboro markasıdır. Marlboro markası diğer birkaç sigara markası ile birlikte Philip Morris ailesine üyedir. Philip Morris tarafından üretilen bu markanın Türkiye içerisinde bilinenin dışında çok fazla türü mevcuttur. Sigara çeşitleri genellikle tütünün yetiştiriliş ve kurutuluş şekli açısından farklılık gösterirler. Tütünün işleniş şekli sigaraya tadını veren en büyük etkenlerden bir tanesidir.

marlboro-logo-wallpaper

marlboro-logo-wallpaper

Sigaranın tüketime başlanması 1900’lü yıllara dayanır. Bu yıllarda sektörde yer alan ilk markalardan bir tanesi de Marlboro’dur. İlk üretiliş ve sektörleşme tarihine bakıldığı zaman sigaranın ne kadar uzun süredir hayatımızda olduğu çok daha net fark edilecektir. İlk üretimler filtresiz gerçekleştirilmiştir. Şu anda bilindiği üzere, sigara filtresiz tüketildiği takdirde, insan sağlığına oldukça zararlıdır. Ancak o yıllarda bu bilgi henüz yetkililer tarafından bilinememekteydi. Ta ki 1950’li yıllarda bir derginin sigara kullanımı üzerine yoğun çalışmalarda bulunmasına kadar. Bu yıllarda bahsi geçen dergi sigara kullanımı ile ilgili olarak pek çok bilirkişinin de yardımı ile çok sayıda makale yayınlamıştır. Bu makaleler ile birlikte sigara kullanımının insan sağlığı üzerine etkileri daha net bir şekilde bilinmiştir. Bununla birlikte filtresiz sigara üretimi gerçekleştirdikleri için Philip Morris ailesi yetkililer tarafından uyarılmış ve 1950’li yıllarda bu aile bütün markaları için filtreli üretime geçmek durumunda kalmıştır.

Philip Morris markasının kuruluşu ile ilgili ilginç bir detay; sanılanın aksine Philip Morris hayatta iken şirketinin kuruluşunu gerçekleştirememiştir. Kendisi küçük bir dükkânda sigara üretimi ve satışlarına başlamış, hayatını kaybettikten bir süre sonra kardeşi ve karısının çalışmalarını sonucunda şirket, şu anda bilinen Philip Morris olarak var olabilmiştir. Şirketin resmi olarak var olma tarihi 1880’ler olarak belirtilebilir.