LEGO KURULUŞ HİKÂYESİ
Lego 1980’lerde çocukluğunu yaşamış pek çok kişi için vazgeçilmez oyuncaklardan birisidir. Bu zamanlarda çocukluğunu yaşayan kişiler, büyüdüklerinde dahi Lego sevdalarından vazgeçemezler. Lego, gerçekten Lego severler için bir hobi haline gelmektedir. Lego Danimarka merkezli bir oyuncak şirketidir. Lego firmasının kuruluş hikâyesi 1900’lü yıllara dayanmaktadır. Danimarkalı fakir bir marangoz olan Ole Kirk Christiansen, sahip olduğu küçük dükkânında çevreye ahşap mobilyalar ve evler yaparak hayatını kazanmaktadır.

Marangozun, iki küçük oğlunun, ahşaplar ile oynadığı sırada çıkardıkları bir yangın sonucunda, marangozun bütün dükkânı kül olmuştur. Ancak marangoz, bu durumun sonrasında kendisini karamsarlığa kaptırmaktansa, daha fazla motive olarak, çok daha büyük bir dükkân açmayı başarmış ve işlerine devam etmiştir. Ancak kısa süre sonunda ortaya çıkan ekonomik kriz, marangozun geçimini zora sokmuştur. Ekonomik kriz sonrasında, geçim sıkıntısı yaşayan marangoz, üretim maliyetlerini düşürmeye yönelik çalışmalar yapma ihtiyacı duymuştur. Bu çalışmaların sonucunda, ürettiği malzemelerin boylarını küçülterek, ürünlerini kitler şeklinde üretmeye başlamıştır. Kitlerin üretimi marangozda, oyuncak üretme fikrini doğurmuştur. 1930’ların başında marangoz bu düşüncesini hayata geçirmiş ve dükkânında pek çok oyuncak tahta ürün üretmeye başlamıştır. Ancak ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum neticesinde, kişiler hayatlarını zor geçindirmekte ve ekstra tüketimlerini minimum hale getirmişlerdir. Bu durumun sonucu olarak, dükkanda üretilen oyuncakların satışı beklenildiği gibi gitmemiştir.
Marangoz para kazanabilmek adına farklı üretimlere yönelmeye başlamıştır. Bu yönelmeler sonucunda, dükkânda pratik mobilya üretimine başlanmıştır.

lego-oyuncak-sirketi

lego-oyuncak-sirketi

Marangozun olaylara pozitif bakışı onu pek çok çöküşten kurtarmış ve başarıya sonunda kavuşmasını sağlamıştır. Oğlunun şirkette aktif görev alması ile birlikte, marangoz kendini çok daha güçlü hissetmiş ve 1930’lu yılların ortalarına doğru Lego ismi ile şirketleşmek için ilk adımları atmıştır. Bu zamanlarda ülkenin ekonomisinin düzelmesi ile birlikte, dükkanın satışlarında da artış meydana gelmiş ve marangoz sonunda hak ettiği yükselişe başlayabilmiştir. Anca bu yükseliş kısa sürede değil, uzun zaman sonunda, fakat sağlam temeller üzerinde ilerlemiştir.