Kalbimiz Hakkında Bilgiler

Kalp ya da yürek, kanı vücuda pompalayarak yaşamamızı sağlayan hayati organımız. Kalp, günde 9000 litre kanı vücudumuza pompalayacak güce sahip. Ömrümüz boyunca ise kalbimiz bize yılda 40 milyon litre kan pompalayabilir. Kalbimiz günde 100 bin ve daha fazla çarpabilir. Bunların yanında kalbimiz dinlemiş olduğumuz müziğin ritmine göre de atabilir.

kalp-hakkinda-ilginc-bilgiler

kalp-hakkinda-ilginc-bilgiler

Kalp krizi belirtileri bilinen yanlış bilgi olan göğüs ağrısı yerine, omuz ağrısı ve bulantı şeklinde görülür. Ayrıca yapılan araştırmalara göre haftada 3 kere orgazm olmak koroner kalp hastalığı riskini yarıya indirmiştir. Aynı zamanda kalbimiz günde bir tırı 32 kilometre götürebilecek enerji üretir. Kalbimiz vücudumuzdan çıkarılsa bile bir süre daha atmaya devam eder, bunun nedeni ise kalbimizde elektriksel ileti olmasıdır. Ayrıca bilim adamlarının yaptığı çalışmalarda bir kediye sahip olmamız kalp krizi riskimizi azaltabilir ancak multi vitaminlerin fazla kullanılması kalp krizi riskini arttırabilir.

Eğer elimizi göğsümüzün sol tarafına koyarsak kalbimizden gelen çarpma sesinin nedeni kulakçık ve karıncık arasındaki kapakçıkların açılıp kapanmasından dolayıdır. Bunun yanında 4 adet kalp sesi ve 4 odacık bulunmaktadır bu 4 odacık şunlardan Sağ kulakçık (atrium dexter), Sol kulakçık (atrium sinister), Sağ karıncık (ventriculus dexter), Sol karıncık (ventriculus sinister) ‘dan oluşmaktadır. Bu odacıkların yanında 4 kapakçık bulunur.

Triküspid kapak: Sağ kulakçık ile sağ karıncık arasında bulunur.
Pulmoner kapak: Sağ karıncık ile pulmoner arter (akciğer arteri) arasındaki sağ karıncıkdan pompalanan kanın geri dönüşünü engelleyen üç adet yarım ay şeklindeki kapaklardır.
Mitral kapak: Sol karıncık ve sol kulakçık arasında bulunur.
Aort kapağı: Sol karıncık ile aort arasında bulunur. Bu kapaklar sol karıncıkdan pompalanan kanın geri dönüşünü engeller.