İtalyanca Tercümenin Turistik Açıdan Önemi

İtalyanca, ülkemizde özellikle son on yılda popülerliği gittikçe artan yabancı dillerden bir tanesi olma özelliğine sahiptir. İngilizce’den sonra en çok konuşulan diller İtalyanca, İspanyolca ve Almanca gibi dillerdir. Bu durumda İtalya’nın turistik açıdan çekici bir ülke olmasının yanında dilin tonlamasının kulağa son derece hoş gelmesi de etkilidir. Başta İtalya olmak üzere Arjantin, İsviçre, Brezilya, Avusturalya, Kanada gibi dünyanın farklı kıtalarında bulanan ülkelerde yaklaşık 75 milyon kişi İtalyanca konuşmaktadır. İtalyanca’yı öğrenmek İngilizce öğrenmekten daha kolaydır. İtalyanca’yı hakkını vererek öğrendiğinizde bazı yazılı metinleri kendiniz de tercüme edebilirsiniz. Fakat İtalyanca üzerinde tam bir hâkimiyet kurmadan çeviri yapmak çok da doğru ve mantıklı değildir. İtalyanca tercüme yapan yer veya kişiler sizin için yazılı belgeleri, metinleri vb. kolaylıkla tercüme edebilirler.

italyanca-tercumenin-onemi

italyanca-tercumenin-onemi

İtalyanca’ya modern Latince de denilmektedir. Roma tarihinde kullanılan dilin modern versiyonudur İtalyanca. İtalya dünyada birçok yönüyle ün yapmış bir ülkedir. İtalya’nın turizm açısından da oldukça önemli bir yere sahip olduğunu sanırız söylemeye gerek yok. Her yıl milyonlarca insan İtalya’nın Roma, Milano, Venedik gibi şehirlerini ziyaret ediyor. Kendi imkânlarıyla bu ülkeye gelip gezip dolaşan insanlar olduğu gibi bazı tur firmaları aracılığıyla gelen kişilerin sayısı da az değildir. İşte burada İtalyanca bilmeyenlerin kullandıkları kataloglar, tanıtım yazıları gibi metinler İtalyanca’dan Türkçe’ye çevirilip insanların bilgisine titizlikle sunuluyor. İtalyanca tercüme bu durumda önemli bir konumda oluyor.

İtalya’ya turistik bir gezi yapıldığında gerek havalimanında gerekse herhangi bir restoranda veya bir otelde elimizde mutlaka bir konuşma kılavuzu bulunur. Bu kılavuzda İtalyanca’dan Türkçe’ye ya da Türkçe’den İtalyanca’ya tercüme edilmiş kelimeler veya kelime grupları bulunur. Yani İtalyanca tercümesi yapılmış bu gibi kelimelerle kolaylıkla insanlarla iletişim kurabilme şansına sahip oluyoruz.