Hükümdar Mustafa Çevik tarafından kaleme alınan bozkırların zor şartlarında hayata tutunmaya çalışan bir milletin öyküsüdür. Tüm Türk boylarını tek bir Türk devleti altında toplamak için mücadele eden Hükümdar‘ın hikayesi. Bu kadar ile de sınırlı değil önce Tura sonra Cihan hakimiyeti mücadelesidir.

Kara Han’ın oğlu Oğuz Han dünyaya gelir. Annesinin sütünü bir kez emer ardından süt emmez. Kara Han oğlu için seferberlik başlatır. Obadaki herkes denese de Oğuz hiç kimsenin sütünü emmez. Obadaki yaşlı bir bilge annesi Ay Hatun’a bir gün der ki “Gök Tanrı’ya inan, itaat et. Oğlun böylece sütünü emer ve hastalanmaktan kurtulur.” Ay Hatun Gök Tanrı’ya inanır ve Oğuz hastalıktan kurtulur. Daha küçücükken konuşmaya başlar, normal insanlar gibi yemekler yemeye başlar. ve annesi Ay Hatun oğlunu da Gök Tanrı’ya inançlı şekilde yetiştirir.

hukumdar-kitabi-mustafa-cevik

hukumdar-kitabi-mustafa-cevik

Baba Kara Han ise Gök Tanrı’ya inanmaz ve şamanisttir. Oğul Oğuz Kağan ise büyüdüğünde artık babasından inancını gizlemez ve baba oğul düşman olurlar. Oğuz Kağan babasını 40 ok ile öldürür ve obanın başına geçer geçmez hükümdarlık hikayesi başlar.

Türk boylarının lideri Oğuz’un hikayesini büyük sabır, tutku ve heyecanla okuyacaksınız.