En sadık dostlarımızdan olarak bilinen köpekler hakkında bilmediğiniz bazı bilgilere değineceğiz. Her ne kadar çok sevimli ve uysal olan köpek türleri olsa da Dünya genelinde bilinen ve en tehlikeli köpek türleri hakkında kısa bilgiler vereceğiz. Bu listede yer alan köpekler şimdiye kadar insanlara ve diğer canlılara en çok saldırma eğiliminde olan hayvanlara göre oluşturulmuş. Şunu da unutmamak gerekir, bir köpeğin ırkı uysal bir yapıda olsa dahi onu yetiştiren sahibi saldırgan olarak yetişmesini sağlamışsa burada köpeğe suç bulmamak gerekir. Bazı türler bekçi ve koruma köpekleri olarak sahipleri tarafından saldırgan olarak yetiştirilmekte hatta dövüşlere sokmaktadır. Sözü daha fazla uzatmadan açıklamaya sondan başa doğru başlayalım.

12. Rottweiler

en-tehlikeli-kopekler1

en-tehlikeli-kopekler1

en-tehlikeli-kopekler-Rottweiler

en-tehlikeli-kopekler-Rottweiler

Şimdiye kadar bilinen en eski köpek ırklarından biri olmaktadır, Roma İmparatorluğu zamanlarında bilinen kullanım zamanı ve alanları vardır. Roma ordularının sürülerini ve askeri korudukları bilinmektedir. Bekçi ve sürü gütme olarak da kullanılmışlar ve insanlara faydası çok olmuştur. İsmini Alp Dağları’nın eteklerinde bulunan Rottweiler kasabasından aldıkları bilinmektedir. Romalı kasapların bu köpeklere koyunları emanet ettiği ve bu yüzden Alman Kasap Köpeği olarak adlandırılmıştır. Bu ırklara o kadar çok güvenilirmiş ki bara içki içmeye gelen müştelerin altın ve değerli eşyalarla dolu keseleri bu köpeklerin boynuna asılır ve sahipleri eğlenirken onlar da bu eşyalara sahip çıkarlarmış. Genel olarak Rottweiler tehlikeli köpek ırkları sınıfında yer almaktadır. Sahibine karşı çok koruyucu olan bu ırklar aileye sonradan katılan bir birey bu köpeğe tanıtılmadıysa sahiplenme ve koruyucu iç güdüsü ile tehlike arz ettiğini ve yabancı bir tehdit olarak düşünebilir. Köpeğin ufak yaşlarda alınması ve bilinçli bir şekilde sosyal olarak yetiştirilmesi tehlikeleri en aza indirmek açısından önemlidir.

11. Presa Canario

en-tehlikeli-kopekler

en-tehlikeli-kopekler

presa-canario-en-tehlikeli-kopekler

presa-canario-en-tehlikeli-kopekler

Dünyaca yakın koruma köpeği olarak bilinmektedir, korkusuz olan bu köpekler de sahiplerini aşırı koruma iç güdüleri vardır. Kendilerine veya sahiplerine karşı bir tehdit yada saldırı olduğunu anlarlarsa hemen harekete geçerler. Sahibi tarafından iyi bir eğitim alınması gerekmektedir, bu şekilde kendisine gelen komutlara itaat ederek kendisine saldırma komutu verilmeden tehlike olarak algılanan canlıdan gözünü ayırmaz ve sahiplenmeye devam ederler. Çok güçlü yapıya sahiptirler ve ilk defa köpek bakmak isteyenlere bu ırk önerilmez. İlk olarak Kanarya Adaları’nda görülmüş olmasından dolayı Presa Canario ismini almıştır. Pitbul ve Mastiff kırması olan bu köpekler bekçi köpekleri sınıfına girer ve görünüşleri gibi sert ve agrasif yapıya sahiptirler. 64 cm boya 55 kilo ağırlığına ulaşabilmekteler.

10. Great Dane ( Danua )

danua-en-tehlikeli-kopekler

danua-en-tehlikeli-kopekler

Great-dane-danua

Great-dane-danua

En uzun boylu ve iri köpek ırklarından bilinen Danua ilk olarak 400 yıl önce Almanya’da yetiştirilmiş ve o zamanlar domuz avında kullanılmışlardır. Alman Mastifi olarakta bilinen bu ırk ismini Fransızca bir kelime olan Danois ( Danimarkalı) sözcüğünden alındığı bilinmektedir. Heybetli ve asil bir duruşu olan Danua, atılgan, çevik ve sahibine bağlı bir köpektir. Ağırlıkları 55-70 kg arası olmaktadır. Cermen kavimleri tarafından muhafız olarak kullanıldığı bilinmektedir. Saldırgan bir yapıya sahip olarak yetiştirilirse çok tehlikeli bir hal alır ve bir yaban domuzunu bile rahatlıkla öldürebilecek potansiyeldedir. Küçük yaşlarda alınarak aileye alıştırılmalıdır, sosyal olarak yetişmesi Great Dane‘nin hareketlerine ve bağlılığına önemli etki edecektir. Danimarka tazısı olarak da bilinen bu türler 90 kilo ağırlığa ve 112 cm boyuna ulaşabiliyorlar.

9. Sibirya Kurdu ( Husky )

husky-sibirya-kurdu

husky-sibirya-kurdu

husky-sibirya-kurdu-en-tehlikeli-kopekler

husky-sibirya-kurdu-en-tehlikeli-kopekler

Yüzyıllarca Sibirya’da Çukçi halkı tarafından kızak çekme, geyik sürme  ve bekçilik görevlerinde kullanılmış köpeklerdir. Diğer köpek ırklarına göre çok fazla havlamazlar ama uluyabilirler. Her köpek gibi dillerinden terlerler, buz mavisi gözleri bazı insanların içini ürpertse de çok sıcak kanlı ve sevgi dolu hayvandırlar. Eksi 60 derece soğuklara dayanıklı olan bu hayvanlar sıcağı sevmezler. İnatçı bir yapıya sahiptirler ve özgürlüklerine düşkün köpeklerdir. Genel yapısı sakindir fakat kötü ellerde saldırgan olarak yetiştirilen bu ırk o zaman tehlikeli bir silaha dönüşebilirler. 11- 13 yıl ömürleri vardır. Zeki ve hoşgörülü bir yapıya sahiptirler, oynamaktan ve haylazlık yapmaktan keyif alırlar. Serin yerlerde bakılması gerekmektedir zira aşırı sıcak ortamlarda bunalırlar. tek başlarına kalmayı sevmezler ve yanlız bırakıldıklarında etrafta bulunan nesneleri kemirmeye karşı eğilimleri vardır. 1925 yılında Alaska’da yayılan Difteri salgını başladığında Sibirya Kurtları ile gereken ilaçları bölgeye götürülmesi sağlanmış ve insanlar tarafından dikkat çekerek önemli bir ırk olmayı başarmışlardır.

8. Alman Kurdu ( Alman Çoban Köpeği )

Alman-Kurdu

Alman-Kurdu

Alman-Kurdu-en-tehlikeli-kopekler

Alman-Kurdu-en-tehlikeli-kopekler

Ülkemizde kurt köpeği olarak anılan bu ırkın asıl ismi Alman Kurdu veya Alman Çoban Köpeği’dir. Oldukça zeki olan bu hayvanlar eğitimli ellerde yetiştirilirse harika bir koruma, aile köpeği yahud işte kullanılan köpekler haline gelirler. Bir çok filmlerde kullanılmıştır ve hala daha polisler tarafından sıkça kullanılmaktadırlar. Çok hassas mide yapısına sahiptirler, özel diyetler eşliğinde beslenmesi gerekmektedir. Asker ve polis köpeği olarak sıkça kullanılan Alman Kurdu dünyada en çok kullanılan ırklar arasında yer alıyorlar. İtaatkar yapıya sahip Alman Çoban Köpekleri eğer iyi eğitim alırlarsa yapabilecekleri insanları şaşırtan düzeydedir. Ortalama 12 yıl yaşarlar, en hassas oldukları bölgeleri mide, kalça kırığı ve kulaklarıdır. Keskin koku alma yetenekleri olduğu için uyuşturucu, ceset arama, patlayıcı bulma gibi görevlerde asker ve polisler tarafından yer almaktadırlar. Eğitim almayı seven ve itaat eden bu köpekler kendilerine verilen görevleri başarıyla yapabilmek için çaba sarf eder ve dikkatlerini kolay kolay bir şey dağıtamaz.

7. Sivas Kangalı

sivas-kangali

sivas-kangali

sivas-kangali-en-tehlikeli-kopekler

sivas-kangali-en-tehlikeli-kopekler

sivas-kangal-kopekleri

sivas-kangal-kopekleri

İsmini Sivas’ın Kangal ilçesinden alan Sivas Kangalı Türkiye kökenli bekçi ve çoban köpeğidir. Çoban köpekleri olarak geçse de bekçi köpeği sıfatı onlar için daha uygundur çünkü sürüyü muhafaza etme koruma ve yönlendirme konularında uzmandırlar. Kurt ve çakal gibi hayvanlara saldırgan bir yapısı olsa dahi sahiplerine ve aile bireylerine karşı oldukça uyumlu ve uysaldırlar. Hızlı ve çevik olan bu hayvanlar oldukça cesurlardır, sahiplerine bağımlı zeki ırklardır. Bazı sivas kangalı sahipleri onlara emanet edilen koyun sürüsünün başında günlerce aç ve susuz kalarak koruduklarını anlatmaktadırlar. Bu köpekler – 30 derece soğuk havalara bile yaklaşık 1 hafta dayanabilmektedirler. iri yapıları ve heybetli görünüşlerinden dolayı halk dilinde Türk Aslanı ismi ile de anılırlar. Saf bir ırk olduğu bilim adamları tarafından genetik araştırmalar sonucu onaylanmıştır, çeneleri çok güçlü ve sadıklardır.

6. Boxer ( Boksör )

boxer-boksor

boxer-boksor

boxer-kopegi

boxer-kopegi

Orta büyüklükte olmakta ve oldukça güçlü bir yapıya sahiplerdir. Her canlının yavrularına karşı sempatisi vardır, koruyucu, çevik ve cesaretlidir. 19. yüzyıl da Almanya’ da üretilen bu ırk Mastif ve Buldog kırmasıdır. iyi bir koruma köpeğidirler, askeri ve polis birimleri tarafından kullanılmaktadırlar. Boxer uzun yürüyüşlere dayanıklı olduklarından avrupalı zenginler av partileri için sık olarak kullanmışlardır. 53-64 cm boyuna ve 30 kg ağırlığına ulaşmaktadırlar.

5. İngiliz Mastiff

Tibet_Mastifi

Tibet_Mastifi

ingiliz-mastiff

ingiliz-mastiff

Köpek ırkları arasında en ağır olanlardan biridir, iri yapılı kaslı ve çok güçlüdür. Ailesini ve çevresini koruma iç güdüsü yüksektir, bekçi köpeği sınıfına girer ve eğitime yatkınlardır. Aşırı salya horlama ve hırıltılı şekilde nefes alıp verir. Koruma iç güdüleri ile yabancı tehlikelere karşı çok tehlikeli olurlar.

4. Dogo Argentino

Dogo-Argentino

Dogo-Argentino

Çok iyi domuz avcısı olan bu köpekler 1920 yıllarında Arjantin’de avcılık için üretilmiştir. Aileye ve sahibine çok bağlı olarak bilinen bu köpek ırkı, çok zeki, cesur ve oyuncu köpeklerdir. başka köpeklerle ve hayvanlarla fazla anlaşamadığı bilinmektedir. Arjantin’li Dr. Antonio Nores Martinez tarafından domuz ve puma gibi hayvanların izini sürecek ve avlanabilecek bir ırk olması için ürettiği bilinir. Av ırkından olan Dogo Argantino melezlenme yapılarak oluşturulmuş bir ırk olduğu için duyma duyusu azlığı gibi genetik kusurları olmaktadır. Çok güçlü ve atik bir yapıya sahip olduklarından dolayı güçlü bir sahip tarafından yetiştirilmesi uygun olacaktır. Güçlü bünyesi ve inatçılığı ile bilinen Dogo köpek dövüşleri için de kullanılmaktadır. Portekiz, Avusturalya ve Yeni Zelanda başta olmak üzere bir çok ülkede yasaklanmıştır. Danua ırkı dahil olmak üzere bir kaç benzer ırkın birleştirilmesi ile üretilmiştir.

3. Doberman Pinscher

Doberman-Pinscher

Doberman-Pinscher

Dik duruşu olan çok asil ve çok güçlü bir köpektir. Sahibine ve ailesine oldukça bağlı çok hareketli çevik, hızlı ve eğitime yatkın bir köpektir. İlk kez köpek yetiştirmek isteyenlere önerilmez çünkü oldukça dominant bir karakterdedir. Doberman dünya genelinde çok iyi koruyucu ve bekçi köpeği olarak bilindiği için bir çok evde beslenilmiş hala daha beslenmektedir. Ev ortamını severler, tüyleri kısa olduğu için çok soğuklara karşı dayanıklı değillerdir. Aceleci ve saldırgan kimlikleri ile öne çıkarlar, güçlü dişleri ile makas ısırışı ile kapanır. Korkusuz, kararlı ve kendine güvenen bir ırk olan bu köpek vahşi ırk sınıfında değildir. Koruma iç güdüleri oldukça güçlü olduğu için çevresinde bulunan sahibini ve ailesini tehlikeye atacak bir tehdit algılarlarsa tehlikeli olabilmektedirler.

2. Cane Corso Italiano

Cane-Corso-Italiano

Cane-Corso-Italiano

Orta irilikte köpek sınıfında olan İtalyan orjinli bu ırklar oldukça kaslı ve estetik açıdan görünümler ile dikkat çekerler. Çabuk eğitilebilen çevik, hızlı ve zeki köpektir. Sert görünüşü olması rağmen çocuklarla en iyi anlaşabilen ırklar arasında yer alırlar. Sahibine ve ailesine sadık hayvanlardır, bekçi ve yakın koruma köpekleridir diğer köpeklere karşı fazla ılımlı değillerdir. Yavru döneminde verilen bilinçli eğitimler ve sosyalleştirme ilerisi açısından tehlikeli anları daha aza indirecektir. Enerjik ve hareketli yapısı olduğundan bahçeli ve geniş alanı olan evlerde beslenmesi önerilir. Belirttiğimiz üzere diğer ırklara karşı agrasif olan bu köpek yabancılarla tanıştırılmadığı sürece tehdit olarak algılar ve agrasifleşebilirler.

1.Pitbull ( Amerikan Pitbull Teriyeri )

Pitbull-Amerikan-PitBull-Teriyeri

Pitbull-Amerikan-PitBull-Teriyeri

Pitbull-Amerikan-PitBull-Terrier

Pitbull-Amerikan-PitBull-Terrier

Amerikan-PitBull-Teriyeri

Amerikan-PitBull-Teriyeri

Öncelikle ilk kez köpek bakacaklar için hiç uygun olmayan bir ırktır. Toplumda şöhretleri pek olumlu değildir ve insanlara zarar verdikleri için bir çok ülkede yasaklanmışlardır. Atletik ve kaslı yapıları kısa bacakları ile birleşmiş ve ortaya çok güçlü bir ırk çıkmıştır. Amerikan Pit Bull Teriyeri besleyen bir çok insan bu türün aslında çok sadık ve zararsız olduğunu dile getirmektedirler. 19. Yüzyıl’da İngiltere’nin Staffordshire kasabasında Buldog ve Teriyer cins köpeklerin birleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Gizli olarak pitbull satışları yapılmakta olup bu köpeklerin yetiştirilmesi ve ticareti yasaktır. Koruma köpekleridir ve düşmanları ile korkmadan ölümüne savaşırlar. Çeneleri çok kuvvetli bir yapıya sahiptir ve yaklaşık olarak 2 ton basabilir. Sahiplerini ve ailesini canı pahasına korumaya odaklanan Pitbull gelen tehlikeleri iyi analiz edebilirler. Acıya hiç ummadığınız kadar dayanıklıdırlar, dövüşçü olarak yetiştirilen bu türler her an korkulması gereken en tehlikeli köpek cinslerinden olabilirler.

Köpek eğitimi yazının en başında belirttiğimiz gibi tecrübeli ve bilinçli insanlar tarafından amacına uygun olarak yetiştirilmesi gerekmektedir, sadece bu türler değil diğer uysal türler dahi saldırgan bir ortama eğilimli olarak yetiştirilirse hepsi tehlikeli olabilmektedir.

Sizlerin bildiği başka ırklar veya istediğiniz türleri sitemize eklenmesini isterseniz yorum yazarak belirtebilirsiniz.