Dünya’daki En Tehlikeli Sürüngen HayvanTürleri

Omurgalı hayvanlar sınıfına giren sürüngenler, vücutları pullarla kaplı ve yumurtlayarak üreyen canlılardır. Genellikle tehlikeli türlerin yer aldığı sürüngenler grubuna yılan, kertenkele, timsah ve kaplumbağa gibi hayvan türleri girmektedir.

Sitemiz türkçe bilgiler olarak yaptığımız araştırmalara göre bu hayvanlar karada yaşayabildiği gibi suda da yaşayabilmelerinden dolayı vücutları pullarla kaplı olarak evrim sürecini tamamlamışlardır. Evrim sürecinde de birçok kara ve su hayvanlarının ataları olarak adlandırılan kabul gören sürüngenler esnek ve kıvrılabilir bir vücut yapısına sahip olmalarının yanında soğuk kanlı bir yapıya sahiptir. Bu şekilde hakkında genel bilgi verdiğimiz sürüngenlerin tehlikeli türler olduğunu söyledikten sonra dünyadaki en tehlikeli sürüngen hayvanlar neler? Bu türler hakkında bilgi verelim.

boncuklu-kertenkele-en-tehlikeli-surungen-hayvanlar

Boncuklu Kertenkele: Zehirli olması nedeniyle çok tehlikeli olan bu kertenkele türü vücudunda yer alan pulların boncuğa benzer yuvarlak bir şekli olması nedeniyle boncuklu kertenkele olarak adlandırılmaktadır. Boncuklu kertenkelenin anavatanı Meksika olup, tür siyah üzerine pembe sarı lekeler şeklinde 80 cm’e kadar büyüyebilen uzunluğuyla oldukça büyük bir yapıdadır. Sürüngenlerin genel özelliklerinden biri olan yavaş hareket etme bu kertenkele türü için de geçerlidir. Düşmanını zehirlemeleri için sadece ısırmaları yeterli değilken, tat alma duyusu oldukça gelişmiş olan boncuklu kertenkeleler avını çiğnerken zehirin de daha da etkili hale gelmesini sağlar.

gila-canavari-en-tehlikeli-sürüngen-hayvanlar

Gila Canavarı: Dünyanın en tehlikeli ve zehirli kertenkele türlerinden olan Gila canavarı da boncuklu kertenkele gibi renkli bir türdür. 45 cm boyunda ve 1.5 kg ağırlığında olan bu kertenkele türü pembe sarı renk üzerine siyah lekelidir. Avını kıstırıp güçlü çenesiyle saldıran bu kertenkele üremek ve yaşamak için sıcak bölgeleri tercih etmektedir.

tuzlu-su-timsahi-en-tehlikeli-surungen-hayvanlar

Tuzlu Su Timsahı: Sürüngenlerin bir diğer tehlikeli grubu olan timsahların dünyadaki en tehlikeli türlerinden bir tanesi de tuzlu su timsahıdır. Adından da anlaşılacağı üzere tuzlu sularda yaşayan bu timsah belirli sürelerde karada da yaşayabilmektedir. Oldukça iri bir timsah türü olan tuzlu su timsahı erkek bireylerde 4-5 metre uzunluğa ve 1500 kg ağırlığa kadar ulaşabilmektedir. Diğer yandan dişi bireylerin uzunluğu daha az olup, kilo olarak da 450 kg civarında seyretmektedir. İyi avcı olan bu timsahlar avlarını ustaca avlayıp parçalamaktadır. Sadece hayvanlar değil bu timsahın avları arasında zaman zaman insanlar da yer alabilmektedir.

nile-crocodile-nil-timsahi-en-tehlikeli-surungen-hayvanlar

Nil Timsahı: Tuzlu su timsahları kadar tehlikeli bir diğer timsah türü Nil timsahıdır. Bu grup timsahların çok tehlikeli olmalarının en önemli nedeni avını taze tüketmeleri ve bu tazeliği sağlamak için de sürekli avlanan bir et canavarına dönüşmelerinden kaynaklanmaktadır. Tuzlu su timsahlarının aksine Nil timsahları 5-6 metre boya ve 500 civarı da bir kiloya sahiptirler. En önemli özelliklerinden bir tanesi de vücut ısılarını düşürmek ve dengelemek için suya girme ihtiyacı duymalarıdır.

kara-mamba-yilani-en-tehlikeli-surungen-hayvanlar

Kara Mamba: Çok fazla büyük olmamasına rağmen zehiri oldukça etkili olan Kara Mamba yılanı 2.5-4.5 metre uzunluğundadır. Bu yılanı tehlikeli yapan en önemli özelliği ise bir ısırıkta neredeyse 100 insanı öldürecek kadar güçlü bir zehirle sahip olmasıdır.

inland-taipan-buyuk-patron-yilani-en-tehlikeli-surungen-hayvanlar

Büyük Patron Yılanı: Kara Mamba’dan daha büyük bir yılandır. Anavatanı Avustralya olan bu yılan türünün zehiri kaslarda etkili olarak avını felç sonucu öldürmektedir. Tek ısırığında 130 insanı öldürebilecek kadar zehirli olan bu yılan 5 metre öteden dahi etki gösterecek kadar etkili bir zehire sahiptir.

kral-kobra-yilani-resimleri-fotolari

Kral Kobra: Dünyanın en zehirli yılanlarından bir tanesi de kral kobradır. 7 metreye kadar varan boyu ve 9 kiloya varan ağırlığıyla oldukça büyük bir tür olan bu yılan iki şekilde avında hasar yaratmaktadır. Bunlardan birincisi tek ısırıkta 20 kişiyi öldürebilecek kuvvetteki zehiri ve diğeri de yılan yiyici olarak görev yapan güçlü çenesidir.