Corn Flakes’in İcadı

Türkçe ismi mısır gevreği olan corn flakes farklı birçok çeşidi bulunan kahvaltılık bir gıdadır. Genellikle soğuk süt ile karıştırılarak tüketilen corn flakes’in çikolatalı, sade, fındıklı, meyveli, kakaolu, ballı çeşitleri insanlar tarafından sabah kahvaltılarında sevilerek tüketilmektedir.

Mısır gevreği diğer adıyla corn flakes’i icad eden mucid Kellogg’dur. 80’li yıllarda Kellogg yaşadığı kentin hastahanesinde çalışmaktadır. O yıllarda hastanedeki hastaların beslenmesi üzerine çalışan Kellogg, hastaların besin ihtiyaçlarının tahıllarla sağlıklı bir şekilde giderilmesi üzerine deneyler yaparken rastlantı sonucu mısır gevreğini bulmuştur. Hastalıkların çabuk iyileştirilmesini sağlamak ve hastalar için kolay sindirilebilir tahıl ürünü yaratmak amacıyla giriştikleri icad sürecinde mucid ilk olarak 1894’te buğday gevreğini bulmuştur. Kellog kardeşler bir gün deney yaparken biraz pişmiş buğdayı dışarıda unutunca ertesi gün çok katı bir kitle yerine hafif ve tel tel bir yiyeceğin oluştuğunu görmüşlerdir. Bu buldukları yiyeceğin hastalar için kullanımının yaygınlaştırılması için 1900’lü yıllarda Kellog kardeşler birçok firma kurmuştur. Daha sonra buğday gevreği işi değiştirilmiş, malt tadı eklenmiş, gevrekler kavrulmaya başlamıştır. Üretimde mısırın da kullanılmasıyla bu tahıl gevreğine corn flakes adı verilmiştir. 1922 yılında ise Kellogg’ların kurduğu firmanın adı Kellogg Company olarak değiştirilmiştir. Kellogg icaddan sonra mısır gevreğini her alanda tanıtarak geniş kitlelerin sağlıklı beslenmelerini sağlamıştır. Bunu yaparken de birçok zorlukla karşılaşan Kellogg, tahıl gevreği üretimi yapan 42 yerel firma ile rekabet etmiştir. Ürünlerin üzerine imzasını bastıran Kellogg böylece ilk mısır gevreği markasını da yaratmıştır. Daha sonra Avustralya ve Avrupa’da da şubeler açarak giderek dünyaya yayılan mısır gevreği üreticisi Kellogg, 1915 yılında kepekli gevreği ve 1928 yılında da pirinç gevreğini çıkararak piyasaya sürmüştür.

kelloggs_corn_flakes_icadi

kelloggs_corn_flakes_icadi

Milyon dolarlar kazanan Kellogg ömrünün geri kalanını insanların hayrına kullanmak için Kellog vakfı kurmuş ve geri kalan tüm hayatını o vakıfta sürdürmüştür. Kellogg’un yardımsverliği 2. Dünya Savaşı sırasında da devam etmiştir. Ayrıca beslenme konusunda yaptığı araştırmalar ile de dünya da tanınmayı başarmıştır.