Kitap okuma alışkanlığınızı çok geç kalmadan çocuklar ile paylaşın ve çocuklara kitap okuma alışkanlığını kazandırın. Çok küçük yaşlarda kitap okuma alışkanlığı kazanmak daha basit oluyor bu yüzden çocuklarla birlikte kitaplar okuyun.

Cocuklar-ile-Birlikte-Kitap-Okuyun

Cocuklar-ile-Birlikte-Kitap-Okuyun

 

Çocuklara öncelikle okul öncesi dönemde ise resimi bol olan kitaplar okutun. Çocukların ilgisini çekebilecek resimler içerirse eğer bir kitap o zaman çocuklarda kitaba karşı bir ilgi kendiliğinden gelişecektir. Çocukların okuma alışkanlığı kazanması durumunda hafızaları güçlenir ve yaratıcılık üst seviyeye çıkar.

İlkokul çağındaki çocuklara da bol resimli kitaplar okutulmaya devam edilmeli. Çocuklar kitaplardaki değişimi ansızın fark edince kitaplar onlar için resimsiz, metin kargaşası haline geliyor ve itici olabiliyor. Bu yüzden ilkokul çağında 3. sınıfa kadar daha resimli kitaplar çocuklara okutulmaya devam edilmelidir.

3. Sınıftan sonra ise temel ilköğretim kitaplarını çocuklarınız ile birlikte siz de okuyun. Beraber kitap okuma alışkanlığı ve etkinlikleri oluşturun. Çocuklar hayatlarının geri kalanlarında büyük bir tutku ile okuma alışkanlığını kazanmış olacaklardır.