Bisikletin icadıyla beraber dönemin hayat şartlarında büyük değişiklik oldu. Çoğu insan işe, okula, markete kısacası ulaşması gereken herhangi bir yere bu icadı kullanarak gitmeye başladı.


Bisiklet koşmaya göre daha az enerji harcayarak ulaşımımızı kolaylaştıran bir icattır. Düzeneğin açık olması bu makinenin geliştirilmeye müsait olduğunu gösterir. Merak edenler için basit bir şekilde bisikletin nasıl yapılabileceğinden bahsedeyim. Bisikletin gidon, krank, sele, destek sütunu gibi kısımları kasayı oluşturur, bunu oluşturmak kolaydır. En önemli şey pedalı çevirdiğimizde bisikletin hareket etmesidir. Bunun için en az iki dişli çark ve bir zincir yeterli olacaktır. Dişlilerin çaplarına göre bisikletin hızı ve harcayacağınız enerji değişir. Pedaldaki çark, pedalı çevirdiğimizde dönme enerjisini arkadaki çarka aktaracak ve bisikletin arka tekeri dönecektir, bu kadar basit. Bu sistemde frenleri yapmak daha kolaydır. Bisikletteki fren sistemi de teli asılmaktan ibarettir. Elbette bu bilgiler üst düzey bir bisiklet yapmak için yeterli olmayacaktır, fakat basit bir bisiklet sistemi yapmak  için yeterlidir.
Zaten bu tip sistemlerin işleyişini kavradıktan sonra yapmak veya geliştirmek tamamen sizin elinizde. Sizin bisikleti yapma isteğiniz ve hayal gücünüz ile doğru orantılı bir şekilde geliştirebilirsiniz.