William Holden, Hollywood’un en çok hikaye edilmiş ve en ünlü sayılan aktörlerinden birisi olmuştur. 1950’li yıllarda aktör, çok sayıda klasik filmde rol almış ve 1957 yılında ‘The Bridge on the River Kwai‘ (Kwai Köprüsü) yapımında yıldız seviyesine ulaşmış ve bu olağanüstü çalışmasıyla 1 milyon dolar gelir elde etmiştir. Film izle o devirde hasılat rekoru kırmış ve William Holden da zamanının en çok gelir elde eden, yani 1 milyon dolarla bir rolden en çok para kazanan aktörü olmuştur.

William-Holden

William-Holden

Kwai Köprüsü sinema filmi tam 7 dalda Oscar ödülü almıştır. Filmin Oscar ödülü aldığı dallardan birkaçı: en iyi görüntü, en iyi yönetmen (David Lean) ve en iyi aktör (Alec Guinness) Oskarlarıdır. Buna ek olarak, Elizabeth Taylor da, 1963 yılında yayına giren Cleopatra (Kleopatra) filmindeki rolüyle 1 milyon dolar gelir elde eden başka bir oyuncu olmuştur. Bu da bir kadın oyuncunun bir rol için en çok kazanan (1 milyon dolar) oyuncu ünvanı almasına neden olmuştur.

Kleopatra filmi o dönemde 20th Century Fox yapımcı firmasını neredeyse iflas ettirmesiyle kötü bir üne de sahip olmuştur. 2 milyon dolara yaklaşan toplam bütçeye sahip olacağı düşünülen film sonunda 44 milyon dolara mal olmuştur. Bugünün değerine göre bu rakam 307.5 milyon dolara karşılık gelmektedir. Taylor bu gibi ekstra bütçelere aldırmamış ve sonunda oynamış olduğu tüm rollerinden toplam 7 milyon dolar gelir elde etmiştir.

Kaynak: http://www.hdizleseyret.org/