APPLE TARİHİ

Dünya genelinde üç yüz on yedi tane bölgede ofisi ve üç yüz yirmi üç adet Apple store mağazası bulunan küresel bir şirket olan Apple markası 1976 yılında kurucusu olan Steve Jobs’un evinde bulunan garajda kurulmuştur. Küresel bir şirket halini almasını sağlayan ise bir bilgisayar markası olması değil, yaklaşık son on yıllık döneminde tüketiciler için sağladığı elektronik ürünlerle olmuştur. Yaklaşık 37 yıllık kısa bir tarihi olmasına rağmen, bu kısacık zamana dünyanın birçok ilkini de yerleştirmeyi başarmıştır.

Apple-tarihi-kurulusu-kim-kurdu-nasil-kuruldu

Apple-tarihi-kurulusu-kim-kurdu-nasil-kuruldu

Dünyaca ünlü Apple markasının kurucuları olan Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın teknojiye ilgi duymaları ve bu nedenle de Hawlett-Packard şirketinde yarım günlük de olsa bir işe girmeleri 1972 yılında olmuştur. Bu şirkette ev yapımı bilgisayarlar üzerine çalışan Jobs ve Wozniak, ilerleyen yıllarda bilgilerini birleştirip Apple’ın da kuruluş sürecini başlatmışlardır. Bu süreçte Wozniak’ın bilgisayarlara ve teknolojiye olan ilgisiyle, Jobs ise hem bilgisayarlara olan ilgisi hem de pazarlama bilgisiyle markayı yaratmayı başarmışlardır. 1976 yılına gelindiğinde ise üçüncü kurucu olan Ron Wayne’in de aralarına katılmasıyla Apple Şirketi kurulmuş ve Jobs’un garajında Apple I adı verilen bilgisayarlardan 50 tane Wozniak’ın koyduğu sermaye ile üretilerek piyasaya sürülmüş, böylece de Apple Şirketi ticari hayatına başlamıştır. Apple I’in satışı 200 taneyi bulduğu sıralarda bu bilgisayarı geliştirme çabalarına giren ekip bu kez de Apple II’yi yapıp piyasaya sürmüştür. Kısa sürede ise şirket Apple III’ü de geliştirip piyasaya sunarak IBM’e rakip olmaya kalkmıştır. Ancak, Apple III beklenen başarıyı yakalayamamıştır. Çünkü bu bilgisayarların tasarım hatasından kaynaklı ısınma problemi yaşamasından dolayı hepsi piyasadan kısa sürede toplatılmıştır. Her ne kadar böyle bir talihsiz olay yaşansa da Apple’ın büyümesi engellenmemiş aksine Apple 1980 yılında halka arz edilmiştir. Bu sayedede sermayesi rekor seviyelere ulaşmıştır.

Jobs 1983 yılında şirketin başına ticari değeri olan birinin geçmesi gerektiği düşünerek Pepsi’nin başında olan John Suclley’e bir teklif yaparak Apple’ın başına geçirmiştir. Ancak, Suclley 1985 yılında Jobs’un istifasını istemiştir. Apple için 90’lı yıllar Microsoft’la mücadeleyle geçen oldukça sarsıntılı yıllar olmuştur. 1998 yılına gelindiğinde kan kaybetmeye devam eden Apple Jobs’un yönetimi tekrar ele almasıyla oldukça toparlanmış, Apple Store yine bu dönemde açılmış ve iMac bu dükkânda ilk satılan ürün olmuştur. 1999 yılında başarısına iBook’u çıkararak başarı ekleyen Apple, 2001 yılında iPod’u çıkararak altın çağını yaşamıştır. Apple 2003’te müzik mağazası olan iTunnes store’u kurarak, 2007 yılında iPhone ve 2010 yılında da iPad’i çıkararak bahsedilen başarısını taçlandırmış ve küresel bir dünya devi olmuştur.