App Server ile Localhost Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda size başlıca php denemelerinizi yapabileceğiniz php alt yapısını nasıl kuracağınızı anlatacağız. Bunun için seçtiğimiz uygulama için app server kurulumu yapacağız. App server dışında wamp server, xamp programları ile de aynı şeyi yapabilirsiniz.

app-server-ile-localhost-kurulumu-nasıl-yapilir

app-server-ile-localhost-kurulumu-nasıl-yapilir

App Server Kurulumu

İlk olarak www.appservnetwork.com/index.php?newlang=turkish adresinden programın son sürümünü indiriyoruz. App server sayesinde hem php uygulamalarınızı çalıştırabilecek hemde joomla wp drupal kurulumlarınızı yapabileceksiniz.

1) İlk olarak indirdiğimiz exe dosyasına tıklıyoruz ve next butonuna basıyoruz.

2) Bu aşamada anlaşma şartlarını kabul etmemiz gerekiyor. Aksi taktirde bütün programlarda olduğu gibi programı kurma işlemimiz başarısız olacaktır.

3) Bu aşamada app serveri nereye kuracağımızı seçiyoruz ben genellikle uygulamayı d:\appserver şeklinde kurarım böylece bilgisayarım çökse c’deki herşeyim silinse bile bilgisayarımı yeniden kurduğumda d’ye app serveri yeniden kurup yoluma devam edebiliyorum.

4) Bu aşamada yan uygulamalarımızı seçiyoruz. Bütün seçeneklerin seçili olması yararınızadır. Zira php ile çalışırken phpmaydmin mysql server vb uygulamalarada ihtiyacınız olacaktır ve  bu uygulamaları bu şekilde yüklemiş olacağız.

5) Bu aşamada app server bize bir sunucu adı ve mail adresi girmemizi ister. Sunucu adına localhost yazmalıyız.  İlerde tarayıcımıza htt://localhost yazarak uygulamalarımıza erişeceğiz. Mail adresinin ise bir önemi yoktur.

6) Daha sonra ise mysql veritabanlarımıza erişebilmek için kullanıcı şifresi belirlememiz gerekmektedir. Kullanıcı adımız root olarak sisteme tanımlıdır şifrenizi ise siz kendiniz belirleyeceksiniz.

7) Bu bölümde yükleme devam edecektir.

8) Finishe basarak kurulumu tamamlıyoruz. Bundan sonra php uygulamalarımızı rahatlıkla deneyebileceğiz.