Acı biber genellikle sebze ve et yemeklerinde lezzet vermesi açısından kullanılmaktadır. Türk mutfağında sıklıkla kullanılan acı biberin mutfaklara bir baharat olarak girmesi ise Osmanlı’nın baharat yolunu ele geçirdiği dönemlere rastlamaktadır. Bu dönemde baharatlar oldukça pahalı malzemeler olduğundan dolayı sadece saray mutfağında gelişimini sürdürse de günümüzde hem taze acı biber hem de baharat olarak acı biber doğu mutfağı başta olmak üzere toplumun her kesimi tarafından kullanılmaktadır. Peki, daha çok lezzet için kullanılan acı biberin faydaları ve zararları nedir? Bu yazımızda ayrıntılarıyla açıklığa kavuşturuyoruz.

aci-biberin-faydalari-ve-zararlari

aci-biberin-faydalari-ve-zararlari

Acı Biberin Faydaları Nelerdir

Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalarda acı biberin sağlık açısından faydaları ayrıntılı bir şekilde ortaya koyulmuştur. Acı kırmızı biber içerdiği yüksek orandaki kapsisin maddesi, vitaminler, kalsiyum ve potasyum nedeniyle sağlık açısından ciddi yararlara sahiptir. İşte o yararlar;

  • Acı biber kalbin ihtiyacı olan besin maddelerini içermesinden dolayı kalbe yararlı bir besindir. Bunun dışında damarlardaki birikimleri ve plakları temizlemesi yoluyla da kalbe iyi gelmektedir.
  • Acı biberin bir diğer yararı da dolaşıma iyi gelmesidir. Kanı inceltme özelliği sayesinde dolaşımı hızlandıran acı biber, kan dolaşımını arttırdığı için vücut ısısını da arttırmaktadır. Dolaşıma bir diğer katkısı da kana yapışan toksinleri yok ederek kanın temizlenmesini sağlamasıdır.
  • Kan dolaşımını hızlandırması nedeniyle bu mucizevi besin maddesi hipertansiyon hastalarına önerilmektedir.
  • Özellikle içerdiği kapsaisin maddesinin apoptosis evresindeki kanser hücrelerini öldürdüğü bulunmuştur. Bu nedenle de kan kanseri ve akciğer kanseri başta olmak üzere özellikle kırmızı acı biber kansere iyi gelmektedir.
  • Kırmızı acı biberin pul biber olarak baharat haline getirilmiş şeklinin mide ve bağırsaklara da iyi geldiği bulunmuştur. Mide krapları, mide ve bağırsak ülserleri, gaz ve asit sorunları pul biberin mide ve bağırsaklardaki önemli faydalarındandır.
  • Solunum yolları hastalıkları ve grip nezle gibi enfeksiyonların tedavisinde anti-mikrobiyal etkisi nedeniyle acı biber etkili olmaktadır.
  • Son olarak antifungal etkisi de bulunan acı biber mantar hastalıklarını iyileştirmekte ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Acı Biberin Zararları Nelerdir

Acı biberin tek başına doğal haliyle herhangi bir zararı bulunmayıp, işleme tekniklerinin doğru yapılmaması durumunda zararlı hale gelebilmektedir. Özellikle pul biberlerde doğru depolama yapılmaması nedeniyle küf ve afratoksin oluşumu gözlenmektedir. Bu afratoksin maddesinin kanserojen özelliğinin bulunduğu bilinmektedir. Bu nedenle acı pul biber alırken dikkatli olunmalıdır. Diğer yandan bazı hastalıklarda ve hassas bünyelerde acı biber tüketimi zararlı olabilmektedir. Bunun dışında sağlıklı koşullarda işlenen acı biberin hassasiyeti bulunmayan kişilerde hiçbir zararı olmayıp birçok yararı bulunmaktadır.