2016’da Hangi KPSS Sınavları Yapılacak?

 Açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı olan KPSS, ortaöğretim, önlisans ve lisans eğitimine sahip kişilerin devlete alımının yapılması için şart olarak istenilen önemli bir sınavdır. Belirli dönemlerde yapılan bu sınava birçok kişi başvurmakta ve memur olmanın hayallerini kurmaktadır. Özellikle KPSS ile yeni tanışacak olanların merak ettiği sorulardan bir tanesi de 2016’da hangi KPSS sınavları yapılacak? Konusudur. Türkçe Bilgiler ekibi olarak bu merakınızı gidermek ve sizlere yardımcı olmak için KPSS dosyasını tüm ayrıntılarıyla ve en güncel haliyle aydınlatıyoruz.

2016da-Hangi-KPSS-Sinavlari-Yapilacak-Sınav-Tarihleri

2016da-Hangi-KPSS-Sinavlari-Yapilacak-Sınav-Tarihleri

KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

Öncelikle KPSS’nin her yıl yapılan bir sınav olduğunu söyledikten sonra her öğrenim düzeyinin her yıl sınava giremediğini belirtmek gerekmektedir. Konuyu örneklerle açıklamak gerekirse bu sene lisans mezunları için bir KPSS yapılırken, ertesi sene önlisans mezunları için sınav ilanı açılmaktadır. Bu nedenle herkes en az 2 yıl kendi öğrenim düzeyinin KPSS’nın yapılmasını beklemektedir. Bu bağlamda KPSS tek yıllarda ve çift yıllarda yapılan sınavlar olmak üzere iki grupta incelenmektedir.

4 yıllık üniversitelerden yani lisans mezunu olanların gireceği KPSS, tek yıllarda yapılmaktadır. Bu sınav sonucunda alınan puan türleri öğretmen ve A grubu memur alımlarında kullanılabilmektedir. Diğer yandan çift yıllarda yapılan KPSS’ye ortaöğretim yani lise, önlisans yani 2 yıllık üniversite ve lisans yani 4 yıllık üniversite mezunları için yapılmakta olup, buradan alınan puanlarla A, B grubu memur ve öğretmen alımlarında kullanılmaktadır.

Sınavlar hakkında bu şekilde kısa bir bilgi verdikten sonra gelelim,

2016’da yapılacak Kpss sınavları neler

Lisans KPSS: Adayların P3 puanları hesaplanarak B grubu alımlarda kullanılacağı lisans (4 yıllık üniversite bitirenlerin gireceği) KPSS 2016’nın Temmuz ayında yapılacaktır. Cumartesi günü sabah oturumunda yapılacak sınavda adaylara 120 genel kültür ve genel yetenek sorusu sorulmakta ve bu soruların cevaplanması için 120 dk verilmektedir. KPSS lisans sınavının kamu personeli alımlarındaki geçerliliği 2 yıldır.

Önlisans KPSS: Adayların P93 puanları hesaplanarak yine B grubu alımlarda kullanılacağı önlisans (2 yıllık üniversite bitirenlerin gireceği) KPSS 2016’nın Eylül ayında yapılacaktır. Cumartesi günü yapılacak sınavda adaylara 120 genel kültür ve genel yetenek sorusu sorulmakta ve bu soruların cevaplanması için 120 dk verilmektedir. KPSS önlisans sınavının kamu personeli alımlarındaki geçerliliği 2 yıldır.

Ortaöğretim KPSS: Adayların P94 puanları hesaplanarak yine B grubu alımlarda kullanılacağı ortaöğretim (lise bitirenlerin gireceği) KPSS 2016’nın Eylül ayında yapılacaktır. Pazar günü yapılacak sınavda adaylara 120 genel kültür ve genel yetenek sorusu sorulmakta ve bu soruların cevaplanması için 120 dk verilmektedir. KPSS ortaöğretim sınavının kamu personeli alımlarındaki geçerliliği 2 yıldır.